A villamos Biztonsági Felülvizsgálat (érintésvédelem) fontossága!
A villamos biztonsági felülvizsgálat (más néven érintésvédelmi, szabványossági vagy villamos hálózati felülvizsgálat) alapvetően azért szükséges, hogy a villamos hálózat és az ahhoz csatlakoztatott eszközök biztonságos működését garantálja, csökkentve ezzel a balesetek, tűzesetek vagy életveszélyes helyzetek kockázatát. Az alábbiakban részletezem, miért fontos ez a vizsgálat:
1. Személyi biztonság
- A villamos hálózat hibái súlyos baleseteket, például áramütést vagy égési sérüléseket okozhatnak.
- A felülvizsgálat biztosítja, hogy az elektromos rendszer megfeleljen az érintésvédelem követelményeinek, megakadályozva az áramütés veszélyét.
2. Tűzbiztonság
- A hibás vezetékek, hibás kivitelezés, túlterhelt áramkörök vagy a nem megfelelő csatlakozások tűzesetet okozhatnak.
- A felülvizsgálat során feltárják az esetleges problémákat, és biztosítják, hogy az elektromos hálózat megfeleljen a tűzvédelmi előírásoknak.
3. Törvényi kötelezettség
- Magyarországon a munkavédelemről és a tűzvédelemről szóló jogszabályok előírják a rendszeres villamos felülvizsgálatot bizonyos ingatlanok és bizonyos esetekben, például vállalkozások és közintézmények esetében kötelező 3 évente.
- Ingatlan eladás és bérbeadás esetén KÖTELEZŐ a max. 32A kismegszakítóval védett villamos berendezés, ami max. 30mA FI-relé kiegészítő védelemmel van ellátva és nem áll rendelkezésre 6 évnél korábbi Villamos Biztonsági Felülvizsgálat jegyzőkönyve.
- Az érintésvédelmi felülvizsgálat rendszeressége a létesítmény használatának jellegétől függően változhat (pl. lakóingatlanoknál ritkábban, ipari létesítményeknél gyakrabban szükséges).
4. Gazdasági szempontok
- Egy időben elvégzett felülvizsgálat segíthet megelőzni a későbbi drága javításokat, illetve a hibás működésből eredő üzemszüneteket.
- A hálózat karbantartása növeli az eszközök és a rendszer élettartamát.
5. Biztosítási követelmények
- Egyes biztosítók csak akkor térítik meg az esetleges károkat, ha a villamos hálózatra vonatkozó felülvizsgálatok megfelelően el lettek végezve, és a rendszer megfelel a szabványoknak, illetve amit a biztosítási szerződés is tartalmaz az, hogy eleget tett-e a szerződő fél a kármegelőzési intézkedéseknek.
6. Megfelelőség az előírásoknak
- A felülvizsgálat biztosítja, hogy a rendszer megfelel az érvényes villamos biztonsági szabványoknak (például MSZ HD 60364, MSZ 2364, 40/2017 (XII.4.) NGM rendelet), amelyek folyamatosan frissülnek a technológiai fejlődéshez igazodva.
A biztonsági felülvizsgálatot kizárólag szakképzett villamos biztonsági felülvizsgáló végezhet, aki a hálózat állapotáról részletes jegyzőkönyvet készít, és javaslatot tesz a szükséges javításokra vagy korszerűsítésekre.